Преземи програма во PDF

20.11.            понеделник           ВЕСТЕРНИ

Ликови и реквизити: Каубојци и индијанци, шерифи и заменици, адвокати и ловци на уцени, доселеници и војници, шанкери и комарџии и по некоја срцка со кринолини и шапка од чипка, потоа, коњи и мазги, колтови и винчестерки, стетсони, чизми и карирани кошули,  корали и салуни, коњопој и плукална, ковачници и штали… И уште неколку неодминливи елементи:  Пусти и суви пејзажи со планини на хоризонтот, мали гранични градови, железница и ранчови, изолирани воени тврдини, потери по бандити за кои се испоставува дека не се виновни, грабеж на поштенски кочии и возови, бесилки и кантри веселби, дуели и стрелање во шишиња, грав и виски… Икони: Џон Вејн, Џон Форд, Џони Гитара и… Серџо Леоне.

 

09:00      RIO BRAVO, 1959, Howard Hawks                                                                            141

John WayneDean MartinRicky Nelson

“My rifle pony and me, Sun is sinking in the west”. Една од најпопуларните каубојски песни (повторно на Тјомкин). Рио Браво се апсорбира без остаток, онака како што тече реката Браво. Класика во жанрот, носталгичен, романтичен… Едноставно привлечен. Покрај другото и заради дебито на Енџи Дикинсон.

 

12:00      SHANE,  1953, George Stevens                                                                                  118

Alan LaddJean ArthurVan Heflin

Шејн е еден од најенигматичните ликови во историјата на вестернот а малиот Брендон Девајлд еден од прекрасните детски ликови на големото платно. Иако во филмот има само две револверашки сцени, се чини дека тоа е сосема доволно. Клинт Иствуд неможе да крие дека во својот „Непростено“ е под силно влијание на „Шејн“.

 

15:00      THE WILD BUNCH, 1969, Sam Peckinpah                                                               135

William HoldenErnest BorgnineRobert Ryan

Врвен пример за еден неповторлив авторски стил, мајсторството на Пекинпо да ни ја кореографира бруталноста, да нѐ внесе во неподнослив реализам. На крајот сфаќате дека сѐ што се случува во филмот не е заради парите, туку едноставно што друго би правела една банда?

 

18:00      THE MAGNIFICENT SEVEN, 1960, Joh Sturges                                                      128

Yul BrynnerSteve McQueenCharles Bronson 

Овој филм ги има сите атрибути на оригиналниот „Седумте самураи“ на Куросава, извонредно прилагодени во вестерн жанрот, претставува сериозна и внимателна студија, пријатна забава, понекогаш филувана со комика. Интелигентен, не премногу амбициозен, а сепак занатски беспрекорен. Чист филм-авантура со фантастичен кастинг.

 

21:00      THE SEARCHES, 1956, John Ford                                                                                119

John WayneJeffrey HunterVera Miles

И по 6 децении, дилемите околу тоа дали овој филм има расистичка заднина или не, сѐ уште постојат. Денешното гледање наоѓа дека негативниот став кон индијанците сепак е само уметничка драматизација, која тематски премногу релативизира. Во секој случај, мајсторството на Џон Форд во снимањето на пејзажите е нанадминато.

 

23:00      HIGH NOON, 1952, Fred Zinnemann                                                                          85

Gary CooperGrace KellyThomas Mitchell 

Харизматичен филм во кој напнатоста постепено се зголемува за на крајот да финишира во експлозија на насилство. Извонредно е портретиран ликот на шерифот (Гари Купер), а целиот филм е и во знакот на музиката на Дмитриј Тјомкин.

 

01:00      BUTCH CASSIDY AND SUNDANCE KID, 1969, G.R.Hill                                       110

Paul NewmanRobert RedfordKatharine Ross

Можеби нетипичен за жанрот, но крајно забавен, весел и духовит. Врвните перформанси и шармот на главните актери се носечкиот квалитет на филмот. За многумина овој филм е само симпатична фарса, но неговата гледливост е неспорна. Музиката на Берт Бакарак и сонгот  “Raindrops Keep Fallin’ on My Head” е само како цреша на врвот од колачот.

 

21.11. вторник                        ДРАМИ/РОМАНСИ

Сосема погрешно, романтичните филмови ги нарекуваат „женски филмови“. А вистината е сосема спротивна, само што мажите тоа не го признаваат, за да не излезат пантофличари. Имено тие декларативно нема да се изјаснат за поддршка на романтична приказна, но би дале десет години од својот живот за да бидат на местото на машкиот лик во филмот. Некои статистики тврдат дека драмата-романса е најгледаната категорија филмови. Тука како поджанр би спаѓале романтичните комедии и тинејџерските филмови. И понатаму важи: љубовта никогаш нема да излезе од мода.

 

09:00      NOBODY KNOWS, (2004), Hirkazu Koreeda                                                         141

Yûya YagiraAyu KitauraHiei Kimura

Возбудливо, привлечно и нежно остварување, особено по заслуга на 14-годишниот Јаги, кој на канскиот фестивал ја доби наградата за најдобар актер. Филмот е снимен според вистинска приказна и во манирот на документаристиката носи вознемирувачки општествен коментар.   

 

12:00      A ROOM WITH A VIEW (1985), James Ivory                                                         117

Maggie SmithHelena Bonham CarterDenholm Elliott

Ако може нешто да биде повеќе од љубовна приказна, тоа е овој филм. Сѐ е овде прецизно стокмено, дизајнот, глумата и интелигентно напишаното сценарио. Публиката не може да не ја сака оваа приказна од едноставна причина што таа не е лажна. Но, знаеме дека постојат и гледачи што ги сакаат лагите во филм. „Соба со поглед“ не е филм за нив.

 

15:00      ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND, (2004), Michel Gondry      108

Jim CarreyKate WinsletTom Wilkinson

Ретко критиката и гледачите толку едногласно позитивно реагирале како за овој филм на Мајкл Годри. Сите животни прашања поставени на големото платно како да се излеваат во кино салата, гледачот едноставно не може, а да не се соживува со филмската приказна и ликовите во неа. Сосема поинаков филм од токсичната холивудска формула.

 

18:00      DOLLS (2002), Takeshi Kitano                                                                                     114

Miho KannoHidetoshi NishijimaTatsuya Mihashi 

Чиста филмска поетика. Три љубовни приказни раскажани на оригинален начин. Супериорна, фасцинирачка фотографија. За романтичните мелахонлици ова е филмот што ќе им ги згрее срцата и ќе ги навлажи очите.

 

21:00      JULES  ET JIM, (1962), François Truffaut                                                                 105

Jeanne MoreauOskar WernerHenri Serre

Величествен филм со прекрасна фотографија и маестралната Жана Моро. Филм, кој сјае со радост, стил и сензибилитет и кој изврши силно влијание над филмовите „Бони и Клајд“ и „Телма и Луиз“, филмови што содржат и љубов и комика  и трагика.

 

23:00      BRIEF ENCOUNTER, (1945), David Lean                                                                    86

Celia JohnsonTrevor HowardStanley Holloway

Според некои анкети „Куса средба“ е најромантичниот филм на сите времиња. Дејвид Лин е мајстор на режијата, но се чини дека вистинскиот автор на овој филм е сценаристот Ноел Коуард. Во времето кога овој филм е сниман, моралот, срамежливоста, семејството, невиноста, се доблесни категории и токму на таа линија овој филм со извесна носталгија нѐ потсетува на подзаборавените вредности.

 

01:00      BEFORE SUNRISE, (1995), Richard Linklater                                                          101

Ethan HawkeJulie DelpyAndrea Eckert

Приказната е раскажана колку со ум толку и со срце. Да се одживее денот што ќе го паметите до крајот на својот живот, тоа е сржта на оваа романтична едноставност. Ликовите во филмот се толку привлечни, а дијалозите спонтани така што лесно се препознавате себеси во некое лично сеќавање.

 

22.11.            среда                                    КРИМИ/ТРИЛЕРИ

Овде ситуацијата е поинаква, трилерите се типично женски филмови, а причината е едноставна и видлива. Бидејќи најчесто во трилерите главни се мачо-хероите, машката публика може само да им љубомори, а дамите никако не би одбиле да бидат во друштво на еден Бонд на пример , или на еден Брус Вилис или Ал Пачино. Големиот екран ги сака лошите момци, неизбежните „јунаци“  на крими драмите. Цинизмот, опсесијата и очајот се нивните индивидуални атрибути. Злосторство и манипулација, безобзирност и ароганција, убиство и одмазда… Хичкок, Де Палма и… Уште некои други стари волци!

 

09:00      DOUBLE INDEMNITY, (1944), Billy Wilder                                                             107

Fred MacMurrayBarbara StanwyckEdward G. Robinson

Еден од врвните репрезенти на американскиот филм ноар. Архетип на еден од највлијателните филмски трендови. И не случајно Вајлдер со овој филм е во друштво со Хичкок, Хјустон, Ланг, Кјубрик, Хоукс, Велс.

 

12:00      GET CARTER, (1971), Mike Hodges                                                                           112

Michael CaineIan HendryBritt Ekland

Урнек за гангстерски филм… И тоа британски! Она што денес го прави Гај Ричи е само просечен плагијат на овој трилер. Изведбата на Мајкл Кејн стана епитом на филмски карактер, студен и немилосрден во својата одмазда, еднодимензионален лик без сочувства и емоции.

 

15:00      LE DOULOS, (1963), Jean Pierre Melville                                                               108

Jean-Paul BelmondoSerge ReggianiJean Desailly

Филм за лојалноста и одмаздата. Филм со холивудски корени режиран во манирот на  францускиот нов бран, со брилијантно снимени секвенци иако консенквентноста на места потфрла. Прилично циничен портрет на светот. Филм по кој самите го бирате убиецот… И не сте во право.

18:00      CACHE, (2005), Michael Haneke                                                                               117

Daniel AuteuilJuliette BinocheMaurice Bénichou

„Совршено калибриран трилер“ (Scott Tobias) – веројатно најпрецизната изјава за овој филм. А ние се чувствуваме како да сме воајери зад скриена камера.

 

21:00      BADLANDS, (1973), Terrence Malick                                                                         94

Martin SheenSissy SpacekWarren Oates

Секако еден од најдобрите американски трилери. Значаен во третирањето на баналноста на злото, и дали каењето може да го избрише злосторот. Трансцедентниот поетско-визуелен стил на Малик е рецепт што не може да се клонира.

 

23:00      TOUCH OF EVIL, (1958), Orson Welles                                                                     95

Charlton HestonOrson WellesJanet Leigh

Злото, корупцијата и моралната двосмисленост, се типично ноаровски теми. Ликот што го толкува Орсон Велс секако е еден од највпечатливите креации во филмската уметност, моќен, параноичен и гротескен истовремено. Маестрално!

 

01:00      BREATHLESS, (1960), Jean-Luc Godard                                                                     90

Jean-Paul BelmondoJean SebergDaniel Boulanger

Уште еднаш Белмондо и уште еднаш Трифо (овојпат како сценарист) и веројатно најдобриот Годар. Наивидум тенка конвенционална приказна зачинета со иновативни скокови, камера од рамо и преклопување на дијалози. Мошне значаен филм што засекогаш ја смени перцепцијата за киното.

 

 

23.11.            четврток                  ФАНТАСТИКА (СФ)

Од „Пат на месечината“ на Мелиес и „Метрополис“ на Фриц Ланг, преку „Одисеја 2001 во вселената“ на Кјубрик па сѐ до „Матрикс“ (Вачовски) и „Инсепшн“ (Нолан), научната фантастика стана и останува најпривлечниот и најиновативниот филмски жанр. А што понатаму? Внатрешниот свет на умот веројатно ќе биде новата граница на жанрот. Можностите на технологијата ќе нѐ воведат во сајбер простори за кои веројатно нема да ни требаат ниту филмското платно ниту плазма екраните. Но, СФ класиците уште долго време  ќе бидат главното извориште на новите филмски авантури. Во следната понуда сепак (намерно) е избегано од целосен мејнстрим репертоар и понудени се неколку атипични наративни и визуелни наслови.

 

09:00      PLANET OF THE APES, (1968), Franklin J. Schaffner                                           112

Charlton HestonRoddy McDowallKim Hunter

Интелигентен филм, кој на необичен начин зборува за општествената свест и местото на човекот на сопствената планета. Еден од оние филмови чие историско влијание е над неговите перформанси. Но, несомнено „Планетата на мајмуните“ е потполна двочасовна квалитетна забава.

 

12:00      THE PRINCESS BRIDE, (1987), Rob Reiner                                                                98

Cary ElwesMandy PatinkinRobin Wright

Можеби филмот не е типичен за овој жанр, но некоја чудна синеастичка магија сугерира дека може да се гледа и од овој агол. Ако се занимавате со истражување, не е чудо да најдете и некои скриени пораки. А не е штета и само да уживате.

 

15:00      CHILDREN OF MEN, (2006), Alfonso Cuaron                                                         109

Julianne MooreClive OwenChiwetel Ejiofor

Доследен наследник на епскиот „Блејд Ранер“. Мошне успешен обид за спој на современиот живот со митологијата за „суштината“. Возбудлив научно-фантастичен акционен трилер со силна општествена и политичка порака. Еклектичниот саундтрак на Џон Тавенер е како јагода на шлагот.

 

18:00      EX MACHINA, (2014), Alex Garland                                                                         108

Alicia VikanderDomhnall GleesonOscar Isaac 

Жешко и атрактивно сценарио, кое бара и повторно гледање. Тоа пак никако нема да пречи, зашто двапати ќе уживате во „течната камера“ за која во просторот не постојат никакви препреки. Модерен, елегантен, напнат, умен и сатиричен филм.

 

21:00      PAN’S LABYRINTH, (2006), Alfonso Cuaron                                                          118

Ivana BaqueroAriadna Gil

Интензивен филм полн со имагинација, возбудувања, хорор сцени, историја. Амалгам од фантазија и политика!? Филм-бајка, еден од најдобрите кога и да е снимен.

 

23:00      FORBIDDEN PLANET, (1956), Fred M. Wilcox                                                         98

Walter PidgeonAnne FrancisLeslie Nielsen

Популарноста и важноста на овој филм му даваат историско место во жанрот. Прв СФ филм снимен во боја и во продукција на голема компанија (МГМ). Иако многумина ќе кажат дека во 50-тите имало и поинтелигентни, повозбудливи, пооригинални и подуховити, вредностите на „Забранетата планета“ е во инвентивниот пристап како од аспект на третирање на роботиката како и поради пионерското користење на електронска музика. Инфлуентен во секој поглед.

 

01:00      SNOWPIERCER, (2013), Bong Joon Ho                                                                    126

Chris EvansJamie BellTilda Swinton

И овој е нетипичен за оваа класификација, ама е со одличен дизајн, динамичен, одлично режиран, со добро сценарио и со неодоливата Тилда Свинтон. Па… Доволно аргументи? Филмот не е научна, туку само фантастика.

 

23.11 петок                                                ЕРОТИКА

Еротските филмови сугерираат на сексуалноста, но не треба да содржат голотија. Прашање: Од која година произлегува оваа формулација? Или: Еротски филм обично е филм со еротски квалитет, кој предизвикува создавање на сексуални чувства, како и филозофско размислување за естетиката на сексуалната желба, сензуалноста и романтичната љубов (Omnipotent Wikipedia). Жанрот филмска еротика  на нашава листа барем се коси со претходниве формулации. Денес можеме да зборуваме само за филмскиот концепт за еротското. Слободата на филмскиот јазик и слика во ништо не се разликува од реалниот живот. Дури и сексуалната фикција едноставно или е естетски  одржлива или е несмасно плесната во филмот. Во порнографијата нема еротика, но тоа не значи дека во еротиката нема секс. Границите сами ќе ги исцртаме.   

 

09:00      THE HANDMAIDEN, (2016), Chan Wook Park                                                      144

Min-hee KimJung-woo HaJin-woong Jo 

Имплантирана крими еротика или до гротеска ексцентричен еротски трилер. Филмот има толкава хипнотичка моќ што е секогаш на чекор пред гледачот.

 

12:00      KAMA SUTRA: A tale of love, (1996) Mira Nair                                                   116

Naveen AndrewsSarita ChoudhuryIndira Varma

Во некои сцени речиси може да се помириса темјанот. Сјајни свилени, брилијантни бои, суфи музика, украсени тела… Сето тоа за да создаде заводливо расположение.

 

15:00      EMMANUELLE (1974), Just Jaeckin                                                                             95

Sylvia KristelAlain CunyMarika Green

Наизглед невина, а вљубена во љубовта. Елегантно и без гинекологија.

 

18:00      MULHOLLAND DRIVE, (2001), David Lynch                                                           147

Naomi WattsLaura HarringJustin Theroux

Овој филм бара отворен ум, љубов кон филмот и подготвеност за сонување. Само за оние што бараат провокативни загатки и церебрална забава.

 

21:00      9 SONGS, 2004, Michael Winterbottom                                                                                  71

Kieran O’BrienMargo StilleyBlack Rebel Motorcycle Club

Љубовна приказна со нецензуриран секс и нијанси на сексизам. „9 песни“ се однесуваат на обичен човечки ритуал, не давајќи топлина или радост.

 

23:00      ANATOMY OF HALL, 2004, Catherine Breillat                                                        77

Amira CasarRocco SiffrediAlexandre Belin

„Анатомијата на пеколот“ нуди една од најомразените и механичките претстави на сексуалноста.

 

01:00      LUST, CAUTION, (2007), Ang Lee                                                                               157

Tony Chiu-Wai LeungWei TangJoan Chen

На тенката линија со XXX.

 

25.11 сабота                       КОНТРОВЕРЗНИ

Ова не е категорија што му припаѓа на некој конкретен филмски жанр. Ова е некаква класификација, која во филмовите препознава серизна доза на опскурност, скандалозност, бизарност, филмови, кои или со години биле цензурирани или од почетокот имале проблеми со стандардите на етичност и „добриот вкус“, а неретко биле отстранувани од редовна дистрибуција. Иако од постар датум, добар број од овие филмови и денес се шокантни и кај голем дел од пуританската публика предизвикуваат чувства на одвратност, дегутантност и морализирачка реакција. Ќе забележиме и тоа дека неретко овие филмови се наградувани на филмските фестивали и фалени од критичарите.

 

09:00      CANNIBAL HOLOCAUST, 1980, Ruggero Deodato                                              95

Robert KermanFrancesca CiardiPerry Pirkanen

Овде ќе се соочите со сите вознемирувачки елементи што можат да бидат дел на човечкиот живот или животинската смрт. Тешко сварливи сцени за чувствителни желудници. Но, и покрај својата контроверзност, филмот е во високата категорија според своето значење и влијание. Во секој случај, ако ве привлекува нешто што сакате да го запамтите, тогаш ова е филм, кој е во таа категорија – незаборавен. Лајтмотивот е тортура!

 

12:00      BATTLE IN HEAVEN, 2005, Carlos Reygadas                                                           98

Marcos HernándezAnapola MushkadizBertha Ruiz 

Дали одат заедно теророт и убавината? Ако му верувате на Рејгадас, тој лесно ќе ве однесе на патување со неверојатни искуства. Да се спротистави верата на порокот или пак тие да коегзистираат, тешко е и да се замисли! Филмот и естетски и тематски е свртен наопаку, еден вид – антифилм, или експеримент од наративно-концептуален агол гледано, а за животот во урбаниот пекол.

 

15:00      SANTA SANGRE, 1989, Alejandro Jodorowsky                                                 123

Axel JodorowskyBlanca GuerraGuy Stockwell

„Света крв“ е еден вид „психотерапија, која на симболичен начин може да влијае на несвесниот ум и да го ослободи од трауми“ (Јодоровски). Пообјективен став би бил дека ако филмот го гледаме како магичен реализам, тој е сосема прифатлив. Редок филм на кој именката „култен“ одлично му прилега.

 

18:00      SWEET MOVIE, 1974, Dushan Makavejev                                                              98

Carole LaurePierre ClémentiAnna Prucnal

Комуна каде што членовите колективно се предаваат на основните процеси на телото: јадење, пиење, доење, секс, повраќање, мокрење, дефекација, допирање, врескање, удирање и галење… Но тоа е само она појавното. Во суштина политичкото и егзистенцијалното се катаразата на „Слаткиот филм“. Како времето одминува „егзибиционизмот“ на Макавеев е сѐ помалку наш, а сѐ повеќе причина да се соголи статусот на „човекот“ во бесперспективниот систем на цивилизацијата. Филм, кој многумина го мразат, а сепак не можат да излезат од него.

 

21:00      I AM CURIOUS (YELLOW), 1967, Vilgot Sjoman                                               121

Lena NymanVilgot SjömanBörje Ahlstedt

Филм што со сигурност ќе ве испровоцира, изиритира, а веројатно и изнервира на моменти, но, тоа е цената на експериментално гледање. Еротското е блиску до порнографското, а дијалозите до апсурдноста. Не осврнувајте се на тоа што другите ќе речат за овој филм, еве шанса за донесување на сопствен суд. Шанса да ја споделите слободaта на создавање филм заедно со неговиот режисер.

 

23:00      FREAKS, 1932, Tod Browning                                                                                      64

Wallace FordLeila HyamsOlga Baclanova

„Изроди“ со години беше забранет за прикажување во многу земји, со етикета на „невкусно и експлоатирачки“. И покрај својата шокантност и збунливост на почетокот на филмот, во продолжение тој прераснува во висока морална поука раскажана од брилијантни актери преку одлични дијалози и наративна напнатост. По гледањето на овој филм сигурно е дека ќе ги изострите вашите критериуми за филмската уметност. Филмот е како да оживеале фотографиите на Дајан Арбус.

 

01:00      THE HOLY MOUNTAIN, 1973, Alejandro Jodorowski                                   114             

Alejandro JodorowskyHoracio SalinasZamira Saunders

Визуелно извонреден, тематски зафркнат, морално сомнителен. Ова е вистинска лавина од симболи, пустински карван од налудничави ликови и фрикови, тароти и верски мистификации. На Јодоровски веројатно му намигнале Буњуел и Фелини само што за да се искачи на неговата „Света гора“ на гледачот му треба далеку поголемо напрегање, а богами и желба.

 

26. 11. недела                                                         АРТ

И ова не е филмски жанр, туку амалгам (аспект) од категориите уметнички филм, независен филм и експериментален филм. Најчесто арт-филмот е сериозен уметнички труд, кој содржи неконвенционална и содржина раскажана со употреба на симболи и по правило не е наменет за широката публика. Во Европа терминот арт-филм се поистоветува со „авторскиот филм“. Нискиот буџет, непознати актери, скромна сценографија, фокусирање на развивање идеи, истражување нови техники во нарацијата… Tоа се главно почетните елементи во создавањето на арт-филмот. Ако за арт-филмот можеме да кажеме дека е „церебрално искуство“, за блокбастерите ќе кажеме дека се чиста забава.

 

09:00      TOKYO STORY, 1953, Yasujiro Ozu                                                                            136

Chishû RyûChieko Higashiyama

Филмско хаику, силно емоционално минималистичко дело чиешто читање е под површината, камерата е нем сведок на драмата, а гледачот е активниот снимател на дејствието.

 

12:00      NAKED, 1993, Mike Leigh                                                                                             132

David ThewlisLesley SharpKatrin Cartlidge

Пример како надвор од конвенционалната идеја се прави модерен филм . Како кај сликите на Ашер, гледаме едно, а доживуваме друго. Да се гледа овој филм е ризик од соочување со грдоста на светот, или неговата смешна страна.

 

15:00      NOSTALGIA 1983 Andrej Tarkovski                                                                          125

Oleg YankovskiyErland JosephsonDomiziana Giordano

Ретко филмско дело во кое го имате она чувство дека сте западнале во пенлив уметнички вител. Ова не е физичко, туку молчеливо, хипнотичко патување  на духот. Филм што не е наменет за медиокритетите.

 

18:00      TURTLES CAN FLY, 2004, Bahman Ghobadi                                                           98

Soran EbrahimAvaz Latif

Ретка филмска копродукција помеѓу Ирак и Иран. Врвно и автентично актерство. Филмот се движи по работ безнадежноста, всушност таму живее, чекајќи да види што следно ќе се случи. Како со срцето да зборуваш за суровоста!?

 

21:00      FIREWORKS WEDNESDAY, 2006, Asghar Farhadi                                                102

Hamid FarokhnezhadHediyeh Tehrani

Како и кај останатите филмови на Фархади секоја говорна и физичка активност на ликовите е резонска. Фархади е мајстор за откривање нови тематски и психолошки слоеви преку синтагмата – секој има свои причини.

 

23:00      THE SPIRIT OF THE BEEHIVE, 1973, Victor Erice                                                     95

Fernando Fernán GómezTeresa GimperaAna Torrent

Возвишена студија за поетскиот капацитет на киното, кога со чиста емоција се надминува реалноста. Ана Торент во улогата на Криа е вонвременска со начинот на кој ни го пренесува детскиот свет на фантазија и мистификација.

 

01:00      WOZVRASHCENIE (The Return), 2003, Andrey Zvyagintsev                          105

Vladimir GarinIvan DobronravovKonstantin Lavronenko

Библиско гледање на современите човечки релации. Моќен психолошки трилер и прогонувачка алегорија со фасцинирачка фотографска структура. Филм за прогонството како меланхолична визија. Темелна студија на ликови, која нуди два часа емоции.

 

27. 11. понеделник                                АКЦИЈА

Веројатно најзастапениот кино жанр. Па нели секоја нова сцена при снимањето почнува со повикот на режисерот- АКЦИЈА! Терминот  акционен филм често се користи како еуфемизам за насилство и мачоизам и еволуира како препознатлив жанр во 80-те. Користењето оружје и потерата добиваат експлицитно насилна форма. За типичен пример да го земеме “First blood” со Силвестер Сталоне. Сјајот на оружјето и  мускулите на хероите практично го промовираа жанрот – акциони херои. Тие немаат потреба да ги освојат женските срца, туку да ја добијат почитта од мажите.   

 

09:00      THE WAGES OF FEAR, 1953, Henri-Georges Clouzot                                        131

Yves MontandCharles VanelPeter van Eyck

Веројатно еден од најконзистентните акциони трилери кога и да е снимен. Ова е длабоко карактерна студија на луѓе, кои не треба особено да ги сакаме, а сепак не можеме да им одолееме. Крајот е чист европски и… Нехоливудски.

 

12:00      BULLITT, 1968, Peter Yates                                                                                          114 мин.

Steve McQueenJacqueline BissetRobert Vaughn 

Легендарната 11-минутна брканица со коли по улиците на Сан Франциско и автентичниот (не каскадер) возач Стив МекКвин и неговиот „мустанг“. Без специјални ефекти и филмски трикови.

 

15:00      NORTH BY NORTHWEST, 1959, Alfred Hitchcock                                               136

Cary GrantEva Marie SaintJames Mason

Филмот е со совршен тајминг, Хичкок е најголемиот „манипулант“ со публиката создавајќи интрига и неизвесност проследени со црн хумор. Мајсторија на филмско миксирање на моменти на олеснување, кои минуваат во крешендо од возбудување.

 

18:00      DELIVERANCE, 1972, John Boorman                                                                         109

Jon VoightBurt ReynoldsNed Beatty

Понекогаш треба да се загубите за нешто да пронејдете. Ликот на Барт Рејнолдс во филмот верува дека се работи за човекот наспроти природата. Но, во суштина ова е филм за човекот против себе… И незаборавната „ dueling banjos “(погрешно насловена зашто Рони Кокс свири гитара).

 

21:00      THE LAST OF THE MOHICANS,  1992. Michael Mann                                        112

Daniel Day-LewisMadeleine StoweRussell Means

Една од ретките забавни холивудски авантури полна со епски романтизам и жестина. Доволно вистинска да ви го забрза дишењето, доволно романтична за да ве потсети дека ова е сепак само филм.

 

23:00      THE ADVENTURES OF ROBIN HOOD, 1938, Michael Curtiz (W.K)                                102

Errol FlynnOlivia de HavillandBasil Rathbone

Филмот е најколоритната реставрација на легендата за Робин Худ. Духовита и екстравагантна продукција, која зрачи со искрена невиност во време кога едноставните вредности звучеа вистинито.

 

01:00      DIE HARD, 1988, John McTiernan                                                                              131

Bruce WillisAlan RickmanBonnie Bedelia

Речиси безумна драма од епски размери, напати дегутантна, но филмско-техничката изведба е врвно жанровско остварување на своето време. И Алан Рикман како најпосакуван негативец.

 

28.11. среда                                               ХОРОРИ

Хоророт одамна не постои како чист филмски (па и книжевен) жанр. Класиците беа снимени во најраните години на филмот и тоа од режисерите на германскиот експресионизам. Подоцна, Холивуд пласираше малку поинакво сфаќање за ужасот со филмовите на Корман, Хичкок или Фридкин. Понатаму, хорор филмовите се модифициираат како мултижанровски продукти комбинирани со акција, трилер или „љубовна“ драма, а неретко користејќи го и  психолошки аспект. Хорор продукцијата веројатно е една од најманипулативните кога се работи за гледачите. Со оглед на популарноста  се чини дека бруталноста и стравот се најприсутните пориви и чувства кај современиот човек.

 

09:00      DONT LOOK NOW, 1973, Nicolas Roeg                                                                   110

Julie ChristieDonald Sutherland

Елиптична и вознемирувачка приказна засилена со тактилно чувство за атмосферата во филмот… Црвената боја, скршените стакла, водата, се само зловесни знаци сѐ додека нивното конечно значење не стане застрашувачко. Можеби најдобар филм на Николас Рег.

 

12:00      ROSEMARY’s BABY, 1968, Roman Polanski                                                           137

Mia FarrowJohn CassavetesRuth Gordon

Можеби најлуцидниот аспект на филмот е што злото не е некаде во маглите и замоците на Трансилванија, туку тука, среде градското живеење, а сатанистите не се зомби во процесија, туку први соседи и сограѓани. Со овој филм Полански прави пресвртница во жанрот.

 

15:00      THE SHINING, 1980, Stanley Kubrick                                                                       146

Jack NicholsonShelley DuvallDanny Lloyd

Ние не сме суеверни… Ама веруваме во филмови за суеверието. Во овој филм имате впечаток дека и актерите на моменти се прилично вознемирени!? Гледањето на Сјаење по втор или трет пат ќе ви овозможи да видите дузина детали што претходно сте ги пропуштиле.

 

18:00      LET THE RIGHT ONE IN, 2008, Thomas Alfredson                                               115

Kåre HedebrantLina LeanderssonPer Ragnar

Смртта демне од секој кадар, ликовите се комплексни, ситуациите застрашувачки… Но за разлика од многу други хорори овој филм е до перфекција избалансиран со педантно избрани детали и сугестивна фотографија. Вистинска бајка за возрасни.

 

21:00      PEEPING TOM, 1960, Michael Powell                                                                     101

Karlheinz BöhmAnna MasseyMoira Shearer

Мартин Скорсезе еднаш рекол дека овој филм, и „8 1/2 на Федерико Фелини“ содржат сѐ што може да се нарече режија. Пуританската јавност во Англија го забрани филмот во 60-тите и се чини тука заврши и кариерата на Мајкл Пауел. Проверете колку во секој од нас се крие воајерот!

 

23:00      VAMPYR, 1932, Carl Theodor Dreyer                                                                        75

Julian WestMaurice SchutzRena Mandel

Нека не ве плаши годината на производство, Филмот е тој што ќе ви предизвика возбуда и респект кон мајсторската режија. Филм-класика заедно со Носферату, Кабинетот на Д-р Калигари и Дракула.

 

01:00      THE WICKER MAN, 1973, Robin Harday                                                                   88

Edward WoodwardChristopher LeeDiane Cilento 

Ова е т.н. народен хорор, кога во една рурална средина ќе воскреснат сеништата од минатото. Кога ќе се измешаат христијанството, рационалното и паганството настанува хаосот. Надреализам, голотија (женска), музика… Жанр: психосексуален хорор мјузикл.

 

29. 11. среда                                              КОМЕДИИ

Филмската комедија е еден од најпопуларните, а најмалку наградувани жанрови. Пример за тоа се Чарли Чаплин, Бастер Китон, браќата Маркс, кои денес доживуваат многу повеќе комплименти и почит отколку во времето кога се создадени.  И некогашната комедија во поново време претрпе трансформации. Од романтичната филмска хемија на Били Вајлдер, преку урнебесната сатира на Монтипајтоновците, па урбаната интелектуална духовитост на Вуди Ален и генијалноста на гегот и монтажата на Жак Тати, сѐ до „бесрамните“ авантури на Саша Барон Коен. Иако е жанр за чиста забава, можеби е потребен нов Били Вајлдер за да оркестрира нешто поамбициозно од овие сегашни комедијантски  ѕвезди. Добра комедија е онаа на која одложено се смеете!

 

09:00      THE LADY KILLERS, 2004, Ethan Coen, Joel Coen                                                                104

Tom HanksMarlon WayansIrma P. Hall

Лесно и забавно во стилот на браќата Коен. На филмот можеме да му забележиме дека е просечен римејк на филмот на Мекендрик од 1955 год. со Алек Гинис и Питер Селерс, но оваа верзија на Коенови има нешто неверојатно привлечно за широката публика. Дали е тоа Том Хенкс или?

 

12:00      THE BAND’S VISIT, 2007, Eran Kolirin                                                                      87

Sasson GabaiRonit ElkabetzSaleh Bakri

Скромна и шармантна комедија. Ги има сите елементи на жанрот, а сепак е топол и наивен и љубовен и бескрајно разгалувачки емотивен. Мал филм со голем опсег, редок пример за гледлива меланхолична приказна, скокотлив и нежен во исто време. Покрај се,  и со маестрален крај.

 

15:00      PLAYTIME, 1967, Jacques Tati                                                                                  115

Jacques TatiBarbara DennekRita Maiden

Дали е ова е единствениот филм што ја концентрира својата енергија на архитектонски критики и урбаната алиенација? Во очите и памтењето на гледачот филмот добива вистинска вредност по негово второ, па и трето гледање. Конвенционалните оценки и критериуми за овој филм едноставно не важат.

 

18:00      RUSHMORE, 1998, Wes Anderson                                                                           99

Jason SchwartzmanBill MurrayOlivia Williams 

Оригинална, речиси стилски лична категорија на комедија. Ако постои чудна и тешка комедија тогаш ова е тоа. Бил Мареј маестрален! Како филмот старее, така сѐ повеќе добива на вредност.

 

21:00      Dr. STRANGELOVE, 1964, Stanley Kubrick                                                             95

Peter SellersGeorge C. ScottSterling Hayden

Веројатно еден од десетте најинтелигентни филмови на сите времиња. Во суштина антивоен филм, кој преку апсурдот, хистеријата и човечката (воинствената машка) глупост ќе ве насмее до солзи. Безвременски стрип-дијамант на Кјубрик.

 

23:00      DUCK SOUP, 1933, Leo McCarey                                                                               68

Groucho MarxHarpo MarxChico Marx

Неповторливо! Надреализам во комедија или смешен надреализам? Тоа е она што малкумина режисери успеале да го снимат. Во овој филм е прекршена комплетната класична структура на филмската комедија.

 

01:00      TEAM AMERICA:WORLD POLICE, 2004, Trey Parker                                          98

Trey ParkerMatt StoneElle Russ

Забавата со овој филм не е само во хуморот, туку и во неговиот дизајн и структура. До вулгарност остроумна сатира за тероризмот, глобализмот и холивудизмот. Го сметаат за политички некоректен и неточен, ама никој не ја оспорува забавата што ја нуди!

 

Текстови и селекција на филмовите: Влатко Галевски

Сподели