bernayspropaganda6

BERNAYS PROPAGANDA со нов спот!

Другарите BERNAYS PROPAGANDA со нов спот за песната “Повеќе”.  Одлично видео, погледнете!

Режија: Бојан Кртолица / BAIKA
Директор на фотографија: Ѓорѓи Клинчаров
Асистент на камера: Драган Алексов
Кореографија: Кристина Горовска
Костимограф: Лидија Георгиева
Шминка: Марија Амски

Повеќе ...
makedox

7-мо издание на МакеДокс

Во сабота, на 20 август, во Скопје започнува седмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. Фестивалот ќе се одржи под мотото „Сите сме приказна“ од 20 до 26 август …

Повеќе ...
susikajt_kocka

SUSIJAT _ SAFETY IN NUMBERS

Почитувани,

Чест ни е да ве известиме дека седмото издание на независната музичка куќа Шарла е првиот албум на бендот SUSIJAT – Safety in Numbness.
SUSIJAT е група од четири момци, сите во …

Повеќе ...
Pad2

„Од другата страна“ Посвета на Падот на Византија

Превземено од: www.kritika.mk

Ви го најавуваме албумот-посвета на Падот на Византија насловен „Од другата страна“, трибјут албум на кој учествуваат 13 состави со свои преработки на песните на Падот на Византија, …

Повеќе ...
mopraga

Настап на мандолинскиот оркестар на МКЦ во Република Чешка

Мандолинскиот оркестар на Младинскиот културен центар од Скопје, под диригентската палка на Ванчо Јовчев со успех учествуваше на Меѓународниот фестивал за хорови и оркестри “ Advent Music Festival” што од …

Повеќе ...
kuce

До следниот CINEDAYS!

Дојдовме и до последниот ден на годинешното издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS.

Што се случуваше во изминативе десет дена низ нашиот град?

Фестивалот го отворивме со настап за паметење на …

Повеќе ...
aphex-twin-2014-blimp-608x608

Летни фестивали во Македонија

Последниве неколку години на крајот на месец август се одржуваат симпатични, позитивни, независни и современи фестивали во неколку градови во Македонија.
Еден крик против напливите на скараџиските напади и рушењето на …

Повеќе ...
divo

Промоција на Електро Култура

Драгите наши Стотројкаши го претставуваат своето најново издание:
Електро Култура – соло проект на Владимир Муратовски Диво
Сабота, 10 мај, 20 часот. Ла Кања…
Достапно на цеде, аудио касета и дигитален download.
На албумот …

Повеќе ...
sok

ШОК фестивал

„Шок фестивал“ е името на четиридневниот студентски настан кој ќе се случува од 22 до 25 април во Скопје, на платото пред универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и на Филозофскиот …

Повеќе ...
mobilna galerija

Мобилна галерија – Нов демократски простор за продуцирање култура

Превземено од Радио Слободна Европа

Независната уметничка сцена во Македонија, в петок, на 4 април, добива простор што ќе може да го моделира според своите потреби. Мобилната, монтажна галерија на Центарот …

Повеќе ...
10152646_10152022333568601_1645128413_n

103 FUNDRAISER

Музичкото радио Канал 103 со необично задоволство и по подолго време ве кани на целовечерна забава.

Во сабота на 29-ти март, во клубот Папаја, на два подиума, дискџокеите на Канал 103 …

Повеќе ...
kriticna masa

НА ТОЧАК

Сведоци сме дека на скопските улици независно од сезоната и временските услови, повозрасните граѓани постојано се превезуваат НаТочак. Сигурно сте налетале на некој повозрасен херој НаТочак натоварен со некој олук, …

Повеќе ...
ti

ТИ го издадоа својот прв албум

Илија и Трајче отсвиреа магичен концерт во рамките на Здраво Млади мината година, а веќе во август со уште еден концерт ја потврдија новородената љубов помеѓу СКопје и ТИ.
Денес (21.03), …

Повеќе ...