inspirativnoto vo sorabotkata

ИНСПИРАТИВНОТО ВО СОРАБОТКАТА

Кон изложбата по повод промоција на „Obscure Sounds of  North F.Y.R.O.M.“, Галерија 2, 30.1.2020

Како дел од настанот по повод промоцијата на албумот „Obscure Sounds of North F.Y.R.O.M.“ oд колективот BoD, …

Повеќе ...
m.ubavkova

ВИЗУЕЛНОТО ГОВОРИ

Кон изложбата ,, Портрет и личност“ на Марина Убавкова, отворена во Галерија МКЦ на 18.01.2020г.

Младинскиот културен центар, како и изминатите, така и оваа година, осми пат по ред новата сезона …

Повеќе ...
medena-zemja

„МЕДЕНА ЗЕМЈА“ СО ДВЕ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов доби две номинации за Оскар, за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Ова е првиот македонски филм …

Повеќе ...
gjorgji dinev

ГОВОРОТ НА ПОТСВЕСНОТО

Кон изложбата ,,2019“ на Ѓорѓи Динев, одржана во Галерија МКЦ на 18.12.2019г.

Ѓорѓи Динев, како млад графичар кој неодамна ја заврши академската наобразба во класата на проф. м-р Мирко Вујисиќ, во …

Повеќе ...
stefan mladenovski 1

„ЦРТАЧКИОТ НЕРВ НА ЕДЕН ГРАФИЧАР“

Кон изложбата „Дела на хартија“ на Стефан Младеновски, одржана во  Галерија МКЦ, на 12.12.2019г.

Изложбата со наслов „Дела на хартија“, која беше одржана на 12.12.2019 во Галеријата на МКЦ, претставуваше вистинско …

Повеќе ...
planetarium

ПОВЕЛЕТЕ ВО ПЛАНЕТАРИУМ

По неколкумесечна пауза, Планетариумот при МКЦ освежен со нов тим предавачи е повторно отворен за публика.

Договорете ја вашата групна или индивидуална посета на единствениот Планетариум во земјата, на info@mkc.mk, или sonja@mkc.mk.

За да …

Повеќе ...
нови сад 1

Турнеја на „Црнила Remix“

Претставата во продукција на МКЦ, „Црнила Remix“, имаше свое меѓународно претставување. Музичко-драмскиот перформанс по текст на Коле Чашуле, а по идеја и режија на Јордан Симонов, на 6 јули гостуваше …

Повеќе ...
envision sound

Open call: Envision Sound

The British Council and the National Oleksandr Dovzhenko Centre  are announcing an open call for applications to participate in the third cycle of Envision Sound, the educational programme for film …

Повеќе ...
Praga_1

THIS BUILDING TALKS TRULY

PRAGUE QUADRENNIAL OF PERFORMANCE DESIGN AND SPACE

Artist: FILIP JOVANOVSKI
Curator: IVANA VASEVA
Commissioner: FROSINA ZAFIROVSKA
MUSEUM OF THE CITY OF SKOPJE, Skopje, Republic of North Macedonia

6-16 JUNE 2019/ Prague, Czech Republic

- Performance by …

Повеќе ...
murali-strumica

Уметнички мурали во Струмица

Пет домашни уметници изработија мурали на бетонските површини на пречистителната станица за отпадни води во Струмица.
Нивни автори се уметниците Ване Костуранов, Драган-Драш Китановски, Марјан Димиќ, Филип Конески и Блаже Атанасков.
На …

Повеќе ...
mural-park-kaj-filharmonija-

НОВ МУРАЛ ВО СКОПЈЕ

Новиот парк кај Филхармонија ќе има мурал на познатиот хрватски уличен уметник Лонац. Веќе неколку недели ѕидот на средното музичко училиште во паркот, хрватскиот уметник, кој не го открива своето …

Повеќе ...
plakat tremolo 2019

Тремоло

10-годишен јубилеј на Интернационален фестивал и натпревар за класична гитара Тремоло – Скопје 2019.

Од 9 до 12 мај, на неколку локации.

Програма:

Четврток, 9 мај 2019
Бојан Ивановски (Србија)
Локација: МКЦ – Младински културен …

Повеќе ...
creart may

CreArt – May Newsletter

THE EUROPEAN EXHIBITION “THE THIRD SPACE” CURATED BY JOVANKA POPOVA.
WITH THE PARTICIPATION OF 15 ARTISTS OF THE NETWORK, WILL BE PRESENTED ON 22 MAY IN ZAGREB.

The 6th European Exhibition CreArt …

Повеќе ...