Здраво за сите љубители на драм енд бејс звукот. Пред вас е првото издание на драм енд бејс фестивалот Скопје Урбан Битс, или СУБ. Тие што не следат веќе знаат дека СУБ е онлајн подкаст емисија, која достигна до свое 137 издание. Во досегашните подкасти имаме преку 20 гостински миксови на разни музички стилови, како и интервјуа на поголемиот дел на гостите.

Започнавме како подкаст решение за укинатата радио емисија “Bass Junkies“ во сега веќе далечната 2012 година. Покрај подкастите се водеше блог страна (која малку е запоставена). Во следните години СУБ доживува свое онлајн емитување на Радиото МОФ, организира забави и станува колектив. Сегашни членови на СУБ Колектив се: Bad Propaganda, Blagorodna и Stone Monkey.

Има уште тон детали, но искрено не сакаме да ве товариме со информации, битно ни е да се забавуваме. А планот за забавата е следен: се роди идеја и измеркавме место пред 8 месеци, планот доби форма во последните 2 месеци, и се чека денот на неговото остварување.

Значи, со почеток од 21 часот. На 15 декември во МКЦ (Бифе Фросина) ќе се одржи првенчето на СУБ Фестивалот со следните гости :

/// Silence Groove е млад продуцент и доаѓа од Полска. Неговите почетоци започнуваат во 2010 со своите 18 години започнува со продуцирање на прогресивен транс и го издава својот прв сингл Shiny Snow` за Unearthed Recordings. Година дена подоцна инспириран од повеќе драм енд бејс продуценти тој започнува соработка со продуцентот Skeletone (Полска) и го прави својот прв днб сингл ’Love You Lose` за Soul Deep Recordings. Денеска Silence Groove зад себе има веќе 30 синглови за издавачките куќи. За прв пат е во Скопје, па да му покажеме дека знаеме да се забавуваме.
♦ Можете да го најдете на https://soundcloud.com/silencegroove

Сподели