Добри људи! Со огромна чест ве покануваме на 12-тиот роденден на Conquering Lion, кој ќе го прославиме со концертен настап во Сала 25 Мај на Младинскиот културен центар, на 13 април (сабота)!

Conquering Lion е даб/реге/кросовер бенд од Тетово (Македонија), кој своето творештво го започнува во април 2007. Во октомври 2009 бендот го издава својот прв албум едноставно насловен како “I” за PMG Recordings на кој може да се слушнат 10 песни меѓу кои и соработката со јамајканскиот артист Jah Clarity на песната “Jah Love”. Досега, покрај настапите низ Македонија, бендот има настапувано во Германија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Бугарија, Грција, Романија, Словачка, Чешка, Холандија, Полска и Косово. Вториот по ред албум насловен како “Know Your Wisdom” излезе на 26 август 2011 по што следеше 30-дневна балканска турнеја. Две години подоцна, на 22 ноември 2013 бендот го издаде третиот студиски албум “Revelation” за издавачката куќа “Password Productions” од Македонија, по кој следеше успешна пролетна Европска турнеја. Како еден од побитните настапи на Conquering Lion може да се издвојат настапите со Manu Chao, Gentleman, Ras Zacharri, Donald Minott, Raphael, Hornsman Coyote… Исто така бендот има настапувано на поголеми фестивали како, Riding Higher во Германија, In Music Festival во Хрватска, Таксират Фестивал во Македонија, Spirit Of Burgas во Бугарија…
Conquering Lion го издаваат својот 4-ти по ред студиски албум насловен како “Land Of Confusion”, кој беше издаден на 24 февруари 2017 за издавачката куќа Locksmith Records од New Jersey, USA. “Land Of Confusion” беше номиниран на листата за најдобар реге-албум за 2017 на Греми наградите и за албум на годината на најголемиот реге-портал во Европа “Reggaeville”. Сите три сингла од новиот албум “Wake Up”, “Go” и “Natty Lion” беа премиерно промовирани на најголемиот реге-портал во Европа “Reggaeville”.
Моментално Conquering Lion работат на својот 5-ти по ред студиски албум. Првиот сингл од албумот “Shine” беше премиерно промовиран, исто така на порталот “Reggaeville” на 23 март 2018. Вториот сингл “Badman World” заедно со италијанскиот реге-артист Рафаел беше премиерно промовиран на порталот “Reggaeville” на 27 август 2018.

Линкови:
http://www.conquering-lion.org/
https://www.facebook.com/ConqueringLionMusic/

Како специјални гости на настанот ќе настапат реге-артистите Samity (Rice and Peas) и Kappa Irie (Zionlionz SS) од Бугарија.
SAMITY – Бугарскиот даб/реге-продуцент и мулти-инструменталист Samity ни доаѓа од Софија. Активен е повеќе од една декада, тој е еден од главните сили, кои ја оформија реге и даб-сцената, а воедно и саунд систем културата во Бугарија. Во последните неколку години тој работеше на неколку различни проекти со различни артисти како Taiwan MC, Shanti D, Madu Messenger, Don Fe, Ras Tinny, Sen I, I-Jah Salomon, Kappa Irie и многу други. Во моментов работи на неговите нови изданија со бугарскиот издавач “Rice & Peas”, кои ќе бидат достапни на плоча и дигитално.

Линкови:
http://www.riceandpeas.org/
https://soundcloud.com/samity

Kappa Irie – K-Irie aka Kappa Irie ни доаѓа од Софија, Бугарија и започнува со своето творење во реге-жанрот уште од 2003 година. Тој е посветен Растаман од Наптали одредот и е еден од основачите на првиот бугарски саунд систем и реге-промотерите наречени “Zionlionz Soundsystem”. Неговата љубов спрема Растафари движењето и реге-музиката расте сѐ повеќе и повеќе и се реализира преку неговиот активен подем и организација на концерти на повеќето познати реге-артисти како: Conquering Lion(Congo Natty), Macka B, Mad Professor, Percydread (Natural Ites), General Levy, Ras Demo, Ras Zacharri, Jah Mason, Dr. Ring Ding, Deadly Hunta, Solo Banton, YT, Mr. Williamz, Skarra Mucci, Longfingah ft. iLLBiLLY HiTEC, Ward 21, Agent Sasco, Apache Indian… Својата посветеност и вокална презентација на неговата визија, тој ја шири Растафари пораката за мир, љубов и еднаквост во светот. Моментално работи заедно со Samity на нивното ново издание Dub/Steppers EP кое ќе биде издадено наскоро од “Rice & Peas Records”.

Линкови:
https://soundcloud.com/kappa-k-irie
https://www.facebook.com/kappakay/

Како домашна поддршка ќе настапат основачите на Funky Fresh, DJ Гоце и DJ Чваре.

DJ GOCE (S.A.F.) – Македонскиот продуцент и диџеј Гоце го започнува својот опус во раните 90-ти кога се запознава со хип-хоп културата. Во ’93 ја основаат култната рап-групација С.А.Ф. и го издаваат првиот рап-албум на Балканот “Сафизам” издаден на плоча во 2002 година. Со повеќе од 20 години искуство на хип-хоп сцената, диџеј Гоце има настсапувано заедно со некои од поголемите имиња како: DJ Sebb, DJ Maseo, DJ Dice, DJ Rondevu ,DJ Cheeba, DJ Format, Dj Angelo, Jon 1st, Kut L, Dj Phantom, Rob Manga, Boca 45, Terrence Parker, Dj Ron Phlatline, DJ 279, The Blazin Brothers, Roots In Session, DJ Dirty Hairy, Diamond D, Large Professor, Mobb Deep, Ghostface, Phryme, Das Efx ,Jeru the Damaja, The Beatnuts, Nicole Willis & The Soul Investigators… Во 2015 имаше чест да настапува заедно со култните Gangstarr Foundation на еден од најголемите хип-хоп фестивали во Европа, Hip-Hop Camp во Чешка. Во 2016 беше дел од Европската турнеја на Gangstarr Foundation како нивни диџеј. Во 2017 го продуцираше четвртиот студиски албум на Conquering Lion, кој беше номиниран за најдобар реге албум за 2017 на Греми наградите.

Линкови:
https://djgoce.com/
http://www.funkyfresh.es/

DJ Chvare – Роден е во Скопје,Македонија во 1983 Година. Диџеј Чваре растел слушајќи хип-хоп, фанк, соул, џез и реге-музика. Инспириран од стариот звук на хип-хоп тој својот почеток го започнува со пуштање музика во локалните барови во Скопје кога имал 17 години, и оттогаш се покажал како еден од најистакнатите диџеи во Македонија. Настапувал многу години пуштајќи музика во повеќето локални ноќни клубови, заедно со големи артисти од локалната сцена. Диџеј Чваре посветил многу време да го развие неговиот звук во различни стилови и жанрови, но со најголем фокус на хип-хоп,фанк и џез. Настрана од неговите редовни настапи во Македонија, тој има настапувано на скоро цел Балкан, Шпанија, Холандија, Република Чешка, Тајланд, Кипар и многу други… Од најзначајните настапи на кои настапуваше заедно со многу влијателни имиња можеме да ги издвоиме следниве настапи: SAF (MK), DJ Angelo (UK), Jon1st (UK), DJ 279 (UK), DJ CLK (UK) ,Propo ’88 (NL), DJ Faze (France), DJ Rob Manga (NL), DJ Oli Doboli (Croatia), Coolio (USA), Bad Copy (Serbia), Elemental (Croatia), DJ Switch (UK),The Beatnuts (USA), Jeru the Damaja (USA), Afu Ra (USA), Guru (USA), Big Shug (USA), Gang Starr Foundation (USA), Diamond D (USA), Large Professor (USA), Lord Finesse (USA), 50 CENT (USA), Dirty Hairy (UK), DJ Iron (Serbia), DJ Skill (BG), DJ Woo-D (Tetkine Radosti/SLO), DJ Magos (Cyprus).

Линкови:
https://www.facebook.com/djchvare/
http://www.funkyfresh.es/

Влезниците се по цена од 300 денари во претпродажба и 400 денари на влез САМО на Билетарница на МКЦ и online преку bileti.mkc.mk

Почеток на настанот е во 21:00 часот.

Се гледаме на 13 април, МКЦ – Скопје!

One Love! One Aim! One Heart!
Jah Ras Tafar I

Сподели