Драги пријатели,АCC Records со гордост ви го претставува винилното реиздание на истоимениот албум на скопската група Бастион, една од најблескавите и најпосакувани плочи во македонската музичка историја.

Петок, 9 март, 21 часот. МКЦ (кафе Фросина)

Придружете ни се да ја славиме и да танцуваме на музиката на Бастион. Промоцијата на која ќе бидат присутни членовите на бендот, ќе биде збогатена со концерт на Тодор Караколев и A Colder Consciousness ди-џеј сет. Посетителите ќе можат да ја набават плочата по промотивна цена, недела дена пред нејзиното официјално објавување.

https://accrecords.bandcamp.com/

Снимен во Скопје во 1983 година и оригинално издаден за ПГП-РТБ во 1984 година, „Бастион“ е единствениот документ за кратката, но екстремно слатка соработка помеѓу пејачката и актерка Ана Костовска, музичарот и композитор Кирил Џајковски, басистот Љубомир Стојсављевиќ и филмскиот режисер Милчо Манчевски. Една од првите електронски групи во Македонија, беше прогласена од тогашниот југословенски печат за „Македонска електро-поп сензација“. Четворицата млади артисти за неверојатно кратко време успеаја да снимат зрел, еклектичен и жанровски отворен synth-wave албум со гламурозен поп сензибилитет. Плоча што се слуша во еден здив.

Бастион со леснотија се движи помеѓу безгрижната, екцентрична поп екстаза и заводливата меланхолија: од вртоглавата еуфорија на „Холивуд“ и „Мистер Комплекс“, преку мрачните електронски пејзажи на „Деца Сунца“ и „Месец у шољи“, па сѐ до возвишениот мистицизам на Молитва. Сочните и блескави синтисајзерски текстури на Кирил Џајковски, беспрекорниот фанки бас на Стојсављевиќ, експресивниот и страствен вокал на Костовска и луцидната лирика на Манчевски се во совршена симбиоза. 35 години подоцна, останува една од најизненадувачките плочи што некогаш излегле во Источна Европа, која сѐ уште звучи свежо и возбудливо.***

ACC Records е нова издавачка куќа зад која стои Флора Питроло, а произлегува од нејзината радио емисија A Colder Consciousnees, која зрачи од 2011 на Resonance FM (Лондон) и Канал 103 (Скопје). Го отсликува нејзиното континуирано истражување во архивите на поопскурната електронска музика од 80-тите години. Следните изданија вклучуваат претходно неслушнат француски минимал синт саундтрак, романтичен италијански индастријал и клупски ориентирана експериментална електроника од современиот Лондон.

Bandcamp: accrecords.bandcamp.com
Facebook: www.facebook.com/acolderconsciousness
Twitter: @colderlondon
Email: acolderconsciousness@gmail.com

Сподели